Ako mačiatko komunikuje?
Postoj:
Ohnutý chrbát- najznámejší postoj mačky, ktorý zaujíma s cieľom oklamať protivníka, používa ho, aby vzbudila dojem vyššej postavy a sebavedomia pri potenciálne nepriateľskom stretnutí.
Prikrčený postoj- tento postoj je spojený s premiestnením hmotnosti na labky, je to príprava na rýchly únik.
Spoločenské prevaľovanie- keď je mača úplne uvoľnené, víta spoločenský kontakt od druhých mačiek a ľudí tým, že sa prevalí nabok.
Kývanie chvostom- je prejavom podráždenia, keď hladíte mača a ono začne kývať chvostom, ihneď prestaňte nakoľko to znamená, že sa mu nepáči to, čo robíte.
Výrazy tváre:
Tvar očí a postavenie uší je presným indikátorom toho, čo chce mačka vyjadriť.
Neutrálny výraz- uši vzpriamené a otvorené, oči okrúhle.
Nahnevaná mačka- uši rovno stočené do strany, zvraštené oči.
Agresívna mačka- uši stiahnuté nadol, zreničky okrúhle a roztiahnuté.
Spokojná mačka- uši otvorené, smerujú nahor, oči napoly zatvorené, zreničky stiahnuté.
Dôležitosť hmatových fúzov- nikdy nestrihajte mačke hmatové fúzy. Používa ich na hmatové preskúmanie okolia, napríklad na odhadnutie šírky priechodu, ale tiež na komunikáciu s inými zvieratami.
Zvuková komunikácia
Zvuky sú prejavom emočného stavu.
Pradenie- keď pradie tak prejavuje spokojnosť, ale môže tiež priasť keď cíti úzkosť a nepohodlie.
Vrčanie a syčanie- používa mačka ako taktiku na zastrašenie a pri útoku.
Mňaukanie- môže to byť žiadosť o pozornosť alebo túžba hrať sa.
Ako určím pohodu môjho mačiatka?
Medzi behaviorálne signály u mačky, ktorá je uvoľnená a ochotná komunikovať, patrí pomalé privieranie očí, pradenie, otieranie tváre, priblíženie sa a zotrvávanie v blízkosti a uvoľnené prevrátenie sa na bok.
Medzi signály nepohody u mačky patria prejavy úzkosti a strach, zmeny správania súvisiace so stresom: agresivita, deštruktívne správanie, prílišná starostlivosť o srsť a vokalizácia, sebapoškodzovanie, strata apetítu, znížená starostlivosť o srsť, menej časté skúmanie a hra, ukrývanie sa alebo menej častý sociálny kontakt. V tomto prípade neváhajte a poraďte sa s veterinárnym lekárom alebo odborníkom na správanie zvierat.
Akú povahu má vaše mačiatko?
Každé mača je jedinečné. Porozumenie povahe, toho čo má a nemá rado, upevní váš obojstranne prospešný vzťah.
Nasledujúce testy sú jednoduchým a rýchlym spôsobom, ako spoznať povahu vášho mačiatka.
Test s guličkou z alobalu- guličku z alobalu kotúľajte popred mačiatko, gulička však musí mať zahladené záhyby, aby sa mača neporanilo. Ak mača zareaguje pomaly, je to prejavom nervozity alebo nezáujmu o kotúľajúci sa predmet.
Test hlukom- silne tlesknite rukami, keď vás mača dobre vidí. Ak zostane zvedavé, ale pokojné, bolo vychované v prostredí bohatom na podnety. Ak utečie, snažte sa vystaviť ho zvukom každodenného života, aby si zvyklo na všetky zvuky v domácnosti.
Test socializácie- mača pozorujte zo vzdialenosti, ak dobehne pohrať sa s vašimi šnúrkami alebo sa o vás obtrie, bolo správne socializované. Ak je plaché odbehne, keď sa k nemu priblížite, nebolo správne socializované alebo má prirodzene plachú povahu. Je nevyhnutné, aby znovu prešlo socializačnou fázou. Okrem hračiek a dlhšieho času stráveného hrou, je dôležité zabezpečiť, aby boli stretnutia s ľuďmi, inými zvieratami a neživými predmetmi pozitívne a bez stresu.
Test zodvihnutím- mača, ktoré je spokojné, ak mu pohladkáte brucho, keď leží na chrbte, bude pokojné a bude sa s ním ľahko vychádzať. Ak sa bráni a použije pazúriky je to signál, že jeho povaha sa môže prejaviť nepredvídateľne, napríklad sa vás pri pohladení pokúsi uhryznúť.
Keď vystavíte vaše mačiatko rôznym vonkajším podnetom, podporíte jeho zvedavosť a otvorenosť voči životu. Pre socializáciu je dôležitých najmä prvých 14 týždňov života. Je to vek, keď majú niektoré udalosti dlhodobý vplyv na správanie v dospelosti a ovplyvnia následnú priateľskosť mačky.
Priateľské prostredie zahŕňa okolie, kde sa mača ľahko socializuje a zoznamuje s rôznymi ľuďmi a predmetmi. S mačaťom by mali manipulovať ľudia v rôznom veku, malo by stretávať iné zvieratá a zažiť zvuky rôznej intenzity. Čím viac podnetov z okolia, tým vyrovnanejšie bude mačiatko.
Aj keď sú mačky nezávislé, potrebujú dostatok pozornosti a lásky, nemali by ostávať samé dlhšiu dobu, nakoľko ich čas osamote pripravuje o pozornosť a podnety, ktoré potrebujú. Musíte si každý deň vyhradiť čas, ktorý strávite so svojím mačiatkom, aj cez víkendy. Porozumenie komunikácie mačiek a sociálneho správania, ktoré ju podmieňuje, vám poskytne dobrý základ pre plnohodnotný vzťah s vaším mačiatkom. Mačiatka komunikujú hmatom, čuchom, vizuálne (telom a tvárou) a hlasom.
Hmatová komunikácia
Byť v tesnej blízkosti iných zvierat a ľudí je u mačiek znakom vzájomnej náklonnosti. Vzájomné otieranie sa a vzájomné umývanie je forma recipročného správania, často ju môžeme pozorovať po konfliktných situáciách ako spôsob zmierenia. Keď vám mačka v lone hnetie labkami kolená, vyjadruje intenzívne potešenie a opakovane prežíva radosť, ktorú cítila pri kŕmení u matky.
Značkovanie pachom
Je to prirodzené správanie a spôsob ich komunikácie. Môže byť výstrahou pre iné zvieratá, aby nevstupovali, príznakom úzkosti alebo naopak signálom akceptovania hraníc. Mačatá zanechávajú svoj pach otieraním, škrabaním a rozstrekovaním moču.
Otieranie
Pachové žľazy sú umiestnené na tvári, chvoste a labkách mačaťa. Tieto žľazy vylučujú feromóny, chemické látky podieľajúce sa na oboznamovaní sa s okolím, v ktorom sa mača vyvíja. Zanechávanie pachových stôp otieraním tváre a tela o predmety, ľudí a iné zvieratá je upokojujúce správanie, ktoré odráža pocit bezpečia vášho mačaťa. Takýmto spôsobom, ľahkým dotykom a otieraním vám ukazuje, že patríte do jej domova. Pozor, neinpretujte si mylne toto správanie ako žiadosť o kŕmenie, nesprávne pochopenie tohto správania sa považuje za jeden z významných faktorov spôsobujúcich vznik obezity u mačky.
Škrabanie
Keď mača škrabe pazúrmi predmety, udržiava si pazúry v dobrom stave tým, že odstraňuje odumretý vonkajší obal pazúra, zanecháva tiež pachovú stopu pomocou žliaz na labkách a aj vizuálne stopy. Keď sa tieto značky nachádzajú pri vchode alebo východe, naznačuje to pocity neistoty u mačky. V životnom prostredí mačky je potrebné urobiť zmeny, aby ste mačke pomohli prinavrátiť silnejší pocit bezpečia.
Rozstrekovanie moču
Rozstrekovanie moču na vertikálnych povrchoch zvyčajne začína v 6. mesiaci života, kedy začína byť mača pohlavne aktívne. Toto správanie býva následkom stresu a zmeny návykov a jeho účelom je vzbudiť strach a odstrašiť votrelcov a zvyčajne skončí po kastrácií. Zanechávanie exkrementov sa tiež využíva na značkovanie pachom, často sa nachádza na strategických miestach.
Vizuálna komunikácia
Postoj ako prvý vypovedá o emočnom stave mačky a demonštruje mieru strachu a agresie, výraz tváre zase umožňuje jemné rozlišovanie a ako prvý dáva informáciu o zmene emočného stavu u mačky.
AMITY PREMIUM
Animonda
Aquanova
Asan
BABOLNA- BIO
BARRY KING
Beaphar
Cat's Best JRS
CHIPSI JRS
DAJANA
EKOLAS
Eminent
Ferplast
Flexi
Gaun
HapPet
HipHop Dog
Inter zoo
IPTS
JR Farm
Juko
LIMARA
Lishinu
Lolo pets
LOUIE
Marty Pet
MARTY Pond
Marty ProCarnivora
Menforsan
nutrilove
Philips
PIPER
ProBioBed
PURINA PRO PLAN
Tami
TRAINER IDEAL WEIGHT
TRAINER NATURAL
TRAINER SENSITIVE no gluten
TRIXIE
Trixie KID DOG
Trolik
Versela Laga orlux
Versele Laga
Versele Laga COMPLETE
Versele Laga Crispy
Versele Laga Lara
Versele Laga Nature
Versele Laga NutriBird
Versele Laga Prestige
Versele Laga Prestige PREMIUM
Vitakraft
WHIMEES
- Všetky značky
v prípade otázok alebo problémov s prezeraním našich stránok.