Ako vyčistiť akvárium

Príprava akvária na čistenie

Akvárium je možné čistiť aj za prítomnosti rýb, keď je však menší, než 60l je vhodnejšie ryby po dobu čistenia premiestniť. Deň pred akciou si necháme odstáť vodu v nádobe, v ktorej neboli žiadne chemické prostriedky, ktoré by ohrozovali život rybičiek a iných vodných živočíchov. Teraz je pomocou sieťky do tejto nádoby premiestnime.

Pripravíme si umývacie hubku, nádobu na vodu a odkalovač. Dôležité je, aby všetky tieto pomôcky boli používané iba na tieto účely a s hubkou sa napríklad nemýli riadu. Ak máte akvárií viac, majte pre každé akvárium svojou hubku a sieťku. Zabránite tak prípadnému šíreniu chorôb z jedného akvária do druhého. V prípade, že máte v akváriu vykurovacie teleso, je dôležité ho najskôr vybrať zo zásuvky, aby neprasklo. Až potom je možné ho z vody vytiahnuť a opatrne umyť od rias, alebo iných prípadných nečistôt.

To isté sa urobí aj so všetkými akvarijnými dekoráciami vrátane prípadných umelých rastlín. Snažte sa postupovať tak, aby ste príliš nerozvíril vodu v akváriu a kal, ktorý treba z akvária dostať sa držal pri dne v štrku či piesku.

Ak máte v akváriu i živé rastliny a tie majú na sebe riasy, opatrne riasy zložte končeky prstov, aby ste rastliny nepoškodili. V žiadnom prípade ich však nevyberajte z akvária, pokiaľ nie je nutné ich prepláchnuť aj s koreňmi. Môžete tak korienky potrhať a budete ich potom musieť znova zasadzovať a čakať, až sa rastlinky uchytí.

 

Čistenie

Teraz prichádzame k najdôležitejšie fáze čistenia. Pomocou odkalovača vyčistíte dno akvária a to tak, že ním preberiete postupne všetok štrk na dne. Kamienky sa v odkaľovacia trubici výri, svojou váhou padajú späť a kal a nečistoty odchádza s vodou preč do pripravenej nádoby. Týmto spôsobom by sa pri čistení mala za normálnych okolností odkaliť z akvária 1/3 vody, niekedy je to viac, niekedy menej podľa potreby. V prípade akvárií o veľkosti 20l a menej (pokiaľ nejde o Nano akvárium husto osadené živými rastlinami) sa spravidla voda mení celá, pretože než by ste vyčistili dno, máte vonku skoro všetku vodu. Je teda možné štrk z dna preprať ručne.

Potom z akvária týmto spôsobom vytiahneme trochu vody z hladiny a v tejto odkalenie vode preperieme hubku z filtra aj prípadné ďalšie náplne. Molitan nikdy neperte pod prúdom čistej vody, inak zničíte baktérie, ktoré sú pre akvarijné prostredie nevyhnutné. Výnimkou je čistenie akvária po chorobe, kedy je potrebné akvárium vyčistiť komplet, preprať všetok štrk ručne, prípadne ho aj vyvariť zasadiť nové živé rastlinky a akvárium znovu založiť.

 

Nová voda

Voda, ktorú do akvária dolievame by mala byť aspoň jeden deň odstáta a mala by mať izbovú teplotu, aby sa v akváriu teplota vody ľahšie vyrovnala. Po doplnení vody je vhodné použiť chemické prípravky na úpravu vodovodnej vody na akvarijnú, ktoré viažu ťažké kovy a vytvára pre ryby priaznivé prostredie. Tiež môžete podľa potreby použiť prostriedky, ktoré sa používajú pri zakladaní akvária a majú v sebe "živej baktérie", ktoré sa uchytávajú a množia vo filtri a sú pre akvarijné prostredie veľmi prospešné. Zaobstarať sa dá aj napríklad malachitová zeleň, ktorá pôsobí ako dezinfekcia a odporúča sa aj pri nákupe nových rybičiek, alebo rastlín. Potom vráťte výhrevné teleso späť do akvária a zapojte späť do zásuvky. Môžete vrátiť aj všetky dekorácie a plastové rastliny. Teraz už len sledujte teplomer. Keď bude mať teplota vody v akváriu obvyklú teplotu (medzi 24-26 ° C), môžete rybičky opatrne sieťkou premiestniť späť do vyčisteného akvária.

Na záver

Akvarijna voda je veľmi vnímavá na vonkajšie vplyvy a je potrebné dávať si pozor, čo do akvária príde. Nikdy nepoužívajte korene a iné dekorácie z vonkajšieho prostredia, kým ich riadne nevyvaríte v slanej vode a zabráňte nezbedným špinavým detským prštekom buchotať po akváriu. Pamätajte, že akvárium je vodný svet, ktorý je veľmi krehký a je potrebné k nemu tak pristupovať.

Dnes je 21.november 2024, meniny má Elvíra, zajtra Cecília
+421 948 24 00 24