DAJANA BIOFILTER - živý
Pomocou komplexných chemických reakcií je organický odpad metabolizuje na vodu a kysličník uhličitý. Biofilter odporúčame aplikovať do zabehnutých akvárií a to vždy po hrubších zásahoch ako je pretrhávaniu rastlín, lovenie rybiek (pri ktorom je takmer vždy zvírený dno), po liečbe rybiek prípravky, ktoré narušujú biorytmus Vášho akvária, pri menenie starých filtračných hmôt za nové a pod.
Dávkovanie
Pre prvú aktiváciu nových nádrží dávkujeme 20 ml na 40 l akváriovej vody, ďalej len 10 ml na 40 l vody raz za týždeň.
Aplikácia
Použiť po aplikácii prípravkov MOLUCID, ALGICID alebo po liečbe rýb.
Podrobný návod na použitie
Prípravok, obsahujúci denitrifikačne baktérie. Týmto roztokom dodávame do akvária milióny užitočných baktérií a enzýmov, ktoré sú nesmierne dôležitou súčasťou ekosystému Vášho akvária.
Baktérie:
Ide o vybrané druhy prírodných baktérií, produkujúcich enzýmy. Tieto baktérie sa živia organickým odpadom, zdrojom ich výživy pre rast a reprodukciu. Pomocou komplexných chemických reakcií je organický odpad metabolizuje na vodu a kysličník uhličitý. V ideálnych podmienkach sa veľmi rýchlo množia a produkujú
novú generáciu každých 20-30 minút. Počet baktérií rastie geometrickým radom, kým zdroj živín nie je vyčerpaný, ak nedôjde napr. k výraznej zmene pH, k výraznému úbytku kyslíka, ktorý nevyhnutne potrebujú k reprodukcii. Rovnako nadmerné použitie chemikálií vo Vašom akváriu, napríklad pri liečbe rybiek, môže
spôsobiť stagnáciu rastu, v horšom prípade vyhubenie bakteriálnej osádky.
Enzymy:
Enzýmy sú chemické podporné látky – katalyzátory, ktoré rozbíjajú komplexní molekuly odpadových látok do menších kusov, ktoré potom môžu byť baktériami strávené. Sú neživé, nerastú, nemnoží sa a sú produkovaný baktériami. Delí sa do štyroch skupín, ktoré „rozbíjajú“ tuky a mastnoty, proteíny, celulózu, uhľovodany a škroby.
Nevyhnutné živiny:
Špeciálne živiny sú pridávané do výrobku pre zásobovanie vitamínmi a minerálmi, pretože tieto nemusia byť prítomné v znečistenej vode a ktorých nedostatok by sa mohol prejaviť na funkciu baktérií. Biofilter odporúčame aplikovať do zabehnutých akvárií a to vždy po hrubších zásahoch ako je pretrhnutiu rastlín, lovenie rybiek (pri ktorom je takmer vždy zvírený dno), po liečbe rybiek prípravky, ktoré narušujú biorytmus Vášho akvária, pri menenie starých filtračných hmôt za nové a pod.)
U posledného prípadu sa pozastavíme. Veľmi odporúčame následný krok: ak vlastníme tzv. vežičkové vnútorné filtre min. s dvoma hubami, pri výmene obmeníte iba jednu, druhá zostáva stará – osídlená baktériami. Až po zabehnutí novej huby (u okrasných akvárií cca 1 týždeň), vymeníme druhú starú špongiu za novú.
Pri nadmernom výskyte nálevníkov (mliečna farba vody, prípadne oblakovité útvary mikro živočíchov) sa nikdy nesnažíme o ich likvidácii výmenou vody. Dosiahli by sme práve opačného výsledku. Ak máme k dispozícii viac nádrží, postihnutú takmer vypustíme a dolejeme vodu z najkrajšieho iného akvária. Ak ho nemáme,
použijeme ALGICID a ACRIFLAVIN podľa návodu a do postihnutého akvária pridáme kuchynskú soľ pre podporu tvorby kožného ochranného slizu rybiek.
Pozor, soľ neznášajú všetky druhy rybiek rovnako dobre!
Denitrifikačním baktériám žiadny z odporúčaných prípravkov vážne neublíži, maximálne na pár dní obmedzí vývoj. Akvárijným rastlinám tiež nepoškodíme. Po zabehnutí filtračných hmôt nálevník zmizne. Rovnako u externých filtrov odporúčame výmenu jednotlivých častí náplňou postupnou formou. Biofilter je veľmi užitočný aj pre vonkajšie okrasné jazierka, ktorých chovanci (väčšinou kaprovité ryby s veľkým množstvom exkrementov) bohato zásobujú denitrifikačnej baktérie potravou. Prípravok používajte pre vody s pH 6 - 9 a teplotou 10˚- 40˚ C. Pri práci dodržujte
základné hygienické pravidlá.